VERBUM

Piesne, ktoré ponúkajú hĺbku: Skyva z Exilu

Foto: FB / Skyva

Raz po koncerte mi kolega povedal krátky príbeh o tom, ako sa v jeden nahrávací deň Jana Kirschner vrátila z obeda do štúdia. Nadšený manžel jej okamžite pustil nahrávku, na ktorej totálne prevrátili naruby jej skladby. Vzrušená partia špičkových muzikantov čakala na to, čo povie. Ona so slzami v očiach vzlykla: „Chlapci, čo ste to spravili s mojimi pesničkami…” Tak sa začal písať príbeh jej prerodu na najlepšiu slovenskú popovú speváčku. Postupne s otvorenou mysľou pochopila podstatu toho, čo „spravili” jej muzikanti, prijala to za svoje, uchopila to spevácky, vydala niekoľko absolútne špičkových albumov a nastavila trend.

Katolícka moderna s koreňmi v minulosti a s korunou v budúcnosti

Náboženstvo v umení je balansovanie na ostrej hrane lepkavého gýča. Málokomu sa to podarí ustáť a neskĺznuť do emocionálneho slizu. Slovenská katolícka moderna nie je bižutéria, ale rodinné striebro. Zaslúži si preto viac ako len pietnu spomienku. Najprv si ujasnime pojmy. Takzvaná katolícka moderna je v prvom rade posmešná ironická nadávka, to treba poznamenať hneď na úvod. Sám Rudolf Dilong, jeden z rozhodujúcich iniciátorov tohto neobyčajného literárneho vzopätia, to povedal na rovinu: „A vedzte, keď sa stretám s pomenovaním ‚katolícka moderna‘, vždy je mi, akoby nám špliechali do tváre veľké dávky irónie, že – ajhľa! – aj katolíci, tí tmári, tí reakcionári, vedia byť dnešným človekom, človekom dobovým.“

Slovenská katolícka moderna – od Hlbinu k Mihálikovi, Válkovi a Turčánymu

Foto: Pixabay

Podľa mnohých najväčší slovenský básnik Ján Hollý bol „velebným pánom z Maduníc“, ako ho nazval Vojtech Mihálik. Bernolákovci, partia mladých ambicióznych kňazov, ktorými sa začína proces nášho národného obrodenia. Ale i menej známi autori, napríklad tzv. Osvaldova družina na konci 19. storočia na čele s Tichomírom Milkinom, priekopníkom erotickej poézie v rámci slovenskej lyriky (pri príležitosti 160. výročia jeho narodenia o ňom nájdeme článok v Pútniku svätovojtešskom na rok 2024, kde sa dočítame nielen o tomto prvku jeho tvorby). A vlastne celkom na počiatku našej literatúry nachádzame Proglas, ktorého autorom je sv. Konštantín-Cyril, taktiež kňaz.