VERBUM

Foto: Pixabay / Engin_Akyurt
Foto: Pixabay / Engin_Akyurt

Vytratila sa Cirkev z verejného priestoru?

Krátka odpoveď je určite! S výkričníkom. To, čo dnes pozorujeme na Slovensku, totiž nie je len ústup, ale priam kapitulácia vo verejnom priestore. Dôkazov je pritom veľké množstvo a určite by ste nejeden vedeli pomenovať aj vy. Moja najčerstvejšia skúsenosť sa týka výstavy Body Worlds, ktorá sa v týchto týždňoch odohráva v Bratislave. Je to morbídna výstava nepochovaných mŕtvol, aká sa už na Slovensku v minulosti konala dvakrát. Tak v čom je problém?

Prednáška odznela 11. novembra 2023 v Dlhej nad Oravou v rámci cyklu prednášok Laici sa prihovárajú cirkevným komunitám, ktoré organizuje miestny farár Mons. prof. Ján Duda.

Keď sa takéto výstavy u nás konali v minulosti, naša Cirkev k tomu zakaždým zaujala jasné odmietavé stanovisko. Napríklad v roku 2017, keď sa konala obdobná výstava, vyhlásenie k nej poskytla subkomisia KBS pre bioetiku pod vedením nebohého biskupa Sečku, ktoré si následne osvojila celá KBS. Vyhlásenie vydal aj predseda KBS a na nevhodnosť výstavy upozornili nielen veriacich aj všetky katolícke či konzervatívne médiá.

A dnes?

Zaznamenal niekto z vás nejakú reakciu Cirkvi na túto výstavu? Ja ako novinár, ktorý sa tejto téme venuje, som z prostredia Cirkvi voči predmetnej výstave nezachytil takmer žiadnu reakciu. Jediný, kto sa ozval, bol košický (!) gréckokatolícky biskup Cyril Vasiľ v jednej kázni, ktorá bola uverejnená len na stránke diecézy. A to je všetko.

Kde sú teraz katolícke médiá? Kde sú subkomisie KBS pre bioetiku či kultúru? Kde je Bratislavská diecéza? Kde sú miestni biskupi? Kde sú tamojší veriaci? Neviem, ale vo verejnom priestore rozhodne nie sú.

Iný príklad: Národný pochod za život. V zásade išlo o najmasovejšie pochody v novodobej histórii Slovenska, pri ktorých sa účasť vždy pohybovala v desiatkach tisícov. KBS aj napriek tomu toto podujatie naposledy zorganizovala v roku 2019. To sú štyri roky.

Prečo sa odvtedy Národný pochod za život neuskutočnil? Vari sa už na Slovensku prestalo so zabíjaním nenarodených detí? Alebo už prestal byť potrat ťažkým hriechom? Nie, nič z toho sa neudialo.

Čo sa teda zmenilo?

Cirkev sa vytratila z verejného priestoru.

A posledný príklad. Viete, kedy naposledy vydali naši biskupi spoločný pastiersky list? Bolo to 28. novembra 2021, teda takmer presne pred dvoma rokmi. Posledný pastiersky list, ktorý sa týkal niektorej zo spoločenských tém, je ešte staršieho dátumu. Musíme zájsť až do februára 2021, týkal sa sčítania obyvateľstva.

To sa tu viac ako dva roky neudialo nič, čo by si bolo vyžadovalo jednoznačný hlas Cirkvi?

Nemáme tu náhodou snahu zlegalizovať potratovú tabletku? Nemáme tu snahu o transsexuálnu revolúciu? Nemáme tu snahy zaviesť zvrhlé učebnice sexuálnej výchovy? Neboli predkladané návrhy na zavedenie registrovaného partnerstva?

Po teroristickom útoku na Zámockej ulici v Bratislave sa so všetkými týmito témami roztrhlo vrece. Tak prečo je Cirkev ticho? Tieto témy sa nás už netýkajú? Čo sa zmenilo?

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvované predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

Michal Čop

Pôsobí ako redaktor Denníka Štandard. Je členom Spoločenstva Ladislava Hanusa a dramaturgom festivalu Košické Hanusove dni. Vyštudoval politológiu. Je ženatý, má štyri deti, žije v Snine.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.