VERBUM

Foto: Pixabay / ELG21
Foto: Pixabay / ELG21

Máme zmeniť metódy evanjelizácie, ak sú kostolné lavice prázdnejšie?

Na jeseň roku 2023 som sa zúčastnil na podujatí Bratislava za život, ktorého cieľom bolo vyjadriť pro-life postoj. Pár tisíc ľudí sa po vypočutí si rečníkov na Hlavnom námestí rozložilo do dlhého hada a vydalo sa na pochod k Námestiu slobody.

Okrem napĺňania dôležitého poslania kresťana, teda aspoň malou čiastkou bojovať za práva nenarodených, mi to dalo aj veľmi zaujímavú empirickú skúsenosť. Pri kráčaní po centre mesta som mohol vnímať tváre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy, keď videli naše zhromaždenie. Mnohým sa v pohľade zračila zvedavosť, snažili sa nás niekam zaradiť. 

Pro-life podujatie nezískalo publicitu mimo bratislavskej „katolíckej bubliny“, väčšina ľudí, ktorých som cestou stretol, zistila, že sa koná nejaký pochod za život, až keď okolo nich prechádzal. 

Na tvárach ľudí som vnímal ľahostajnosť, až potom, ako si nás niekam zaradili, prišla emócia. Náš sprievod bol pre ľudí tak trochu ako z iného sveta. Keby aspoň provokoval, dráždil… No môj pocit bol, že ľudia ani nevedia, čo si majú myslieť. Akoby mali stretnúť ufo. Na pochode za život som si uvedomil, že kresťanstvo v jeho verejných podobách (pro-life) je už mimo všeobecnej poznateľnosti. 

Nový problém 

Momentálne žijeme v čoraz viac sa sekularizujúcej spoločnosti, ktorá čoraz menej pozná základy kresťanskej viery. Sekularizácia ako odchod katolíkov mimo Cirkvi prebieha na našom území intenzívne asi od začiatku 19. storočia. 

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvované predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

Ladislav Hollý

Študoval históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je členom Spoločenstva Ladislava Hanusa, kde pracoval ako zodpovedný redaktor časopisu Verbum.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.