VERBUM

Možnosti a melódie modlitby

Na koho by ste sa obrátili s prosbou o radu, ak by ste sa chceli naučiť strieľať zo zbrane, surfovať alebo hrať na kontrabase? Či už by ste siahli po online tutoriáli alebo by ste uprednostnili fyzický kurz, určite by ste nešli za niekým, kto s touto činnosťou začal iba pred dvoma týždňami. Skúsenosť by bola rozhodujúcim faktorom. Bez toho, aby sme túto skutočnosť filozoficky analyzovali, vieme, že človek, ktorý niečomu zasvätil svoj život, bude v tejto oblasti lepší ako niekto, kto danej činnosti nevenoval veľa času. 

Čas je prvým dôvodom, pre ktorý odporúčam uprednostniť práve knihu Možnosti a melódie pred inými knihami o modlitbe. Nielen preto, že počet strán knihy nedosahuje ani trojciferné číslo a nepotrebujete na prečítanie jej kvalitného obsahu dlhý čas, ale hlavne preto, že jej slová zachytávajú skúsenosť tisícov hodín osobnej modlitby autora, ktorý prežil viac ako päťdesiat rokov v trapistickom kláštore. Času sa týka aj jedna z rád, ktorú adresuje svojim duchovným zverencom: 

Pro začátek si dejte – podle toho, kolik máte volného času, ale bez zbytečných průtahů a samozřejmě vždy na kolenou – takových pět tisíc hodin modlitby. Jde o pouhý záběh, nic jiného. Co vám budu povídat, v každé lidské činnosti je to stejné. Kdo jí dal kus svého života, rozumí věcem jinak, než ten, kdo se jí věnoval krátce.1

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvovanÝ JEDEN z TYPOV PREDPLATNÉHO Digital, Premium alebo štedré predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

  1. JERONÝM. Možnosti a melodie. Praha : Triáda, 2010, s. 29. []

František Bartek

František Bartek študoval filozofiu na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Je absolventom Kolégia Antona Neuwirtha a členom Spoločenstva Ladislava Hanusa, pre ktoré neskôr aj pracoval. Pôsobil aj ako asistent poslankyne Národnej rady SR. Momentálne študuje teológiu manželstva a rodiny na Medzinárodnom pápežskom inštitúte v Trumau.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.