Predstavte si, že máte postavu ako Michael Phelps s dlhým trupom a končatinami, vďaka ktorým s ľahkosťou plávate závratnou rýchlosťou. Už v detstve na vás však všetci okolo začnú naliehať, že by ste sa mali stať džokejom. Plávanie už aj tak nie je v móde a každý, kto má aspoň trochu rozumu, vie, že by mal jazdiť na koni. A tak sa so svojím telom, ktoré sa na dostihy vôbec nehodí, vydáte do arény, aby ste sa stali džokejom. Celé roky robíte všetko pre to, aby ste boli tým najlepším džokejom, ale čaká vás len jeden neúspech za druhým, pretože žiadny kôň nemôže s vami na chrbte letieť ako vietor.1
V oblasti športu či niektorých povolaní sú rozdielne dispozície väčšinou zreteľné a rešpektované. Rozdielne dispozície mužov a žien sú však zvlášť v našej kultúre rešpektované už o niečo menej. Na jednej strane panuje už takmer „klasické“ presvedčenie, že ak sú si muž a žena rovní, ich telesné rozdiely sú skôr náhodné a nedôležité, než aby zohrávali významnú úlohu. Na druhej strane dnes čoraz častejšie zaznieva názor, že kategórie muž a žena ako niečo stabilné a vopred určené vôbec neexistujú.
Tzv. „ženská otázka“ bola zvlášť v posledných desaťročiach kladená veľmi intenzívne a v rôznych podobách. Čo znamená byť ženou? Je potrebné sa ženou narodiť alebo sa ňou treba stať? Ako môže byť osobitne žena šťastná? Aké by malo byť jej postavenie v spoločnosti? To, že táto téma nestráca ani v súčasnosti svoju aktuálnosť, dokazujú aj vybičované emócie, ktoré sú v celospoločenskej diskusii na túto tému takmer vždy prítomné. Touto esejou by som chcela do tejto diskusie prispieť a ponúknuť základný antropologický pohľad na to, čo myslíme pod ženou a ženským telom a dušou. Hoci tým ani zďaleka nebudú automaticky zodpovedané všetky veľké otázky, získame tým aspoň základné nástroje, ako nad touto komplikovanou a emočne nabitou témou uvažovať.
Muži a ženy sa nelíšia iba „navonok“, t. j. rozdielnymi vlastnosťami tela, ale líšia sa komplexne na duševno-fyzickej úrovni. V prípade ľudskej bytosti to totiž ani nie je možné inak – táto rozdielnosť sa nemôže týkať iba tela bez toho, aby sa týkala aj duše. Aby sme mohli hlbšie porozumieť tomu, ako súvisí táto rozdielnosť muža a ženy na úrovni tela s ich osobitosťou na úrovni duše (psychiky a intelektu), je potrebné sa najskôr pozrieť na to, čo chápeme pod pojmom ľudská osoba.
- GRESS, Carrie. The Federalist : Why The Cultural Assault On Natural Womanhood Robs Women Of Fulfillment. 26. 04. 2021. Dostupné na internete http://www.carriegress.com/articles-17/2021/7/9/why-the-cultural-assault-on-natural-womanhood-robs-women-of-fulfillment [↩]