VERBUM

Foto: Pixabay / Viscious-Speed
Foto: Pixabay / Viscious-Speed

Benediktova voľba v meste nie je oxymoron

Rod Dreher píše, že dnešní kresťania sú v postkresťanskej spoločnosti povolaní vytvárať intencionálne komunity, v ktorých budú môcť pestovať kresťanský život. Znamená to ústup na perifériu dnešnej spoločnosti alebo je možné žiť Benediktovu voľbu uprostred mesta?

Kresťania v súčasnosti vnímajú čoraz častejšie nesúlad medzi sekulárnou kultúrou a svojou kresťanskou vierou. Ako sa s tým vyrovnať?

Rod Dreher vidí riešenie v strategickom ústupe, tzv. Benediktovej voľbe. Svätý Benedikt sa obrátil chrbtom k lákaniu Večného mesta a rozhodol sa pre autenticky kresťanský život na Monte Cassine.1 Je na žitie autentickej kresťanskej viery nevyhnutný ústup na perifériu alebo je možné si vybrať Benediktovu voľbu a zostať pritom v meste? Som presvedčený, že aj v mestskom prostredí je možné žiť Benediktovu voľbu.

Príklad jej mestskej verzie uvádza aj sám autor myšlienky Benediktovej voľby Rod Dreher v šiestej kapitole Ideál kresťanskej dediny pri opise Hyattsvillu vo Washingtone, D. C., ktorý predstavuje ako model katolíckeho susedstva so živou komunitou.2 Ďalším príkladom úspešných komunít Benediktovej voľby môže byť Rodina Tomislava Kolakovića a sieť spoločenstiev tajnej Cirkvi vedenej Silvestrom Krčmérym a Vladimírom Juklom.

Tieto príklady ukazujú, že vo veľkom meste sa dá ľahšie združovať do komunity Benediktovej voľby ako v menšom meste či na vidieku. V menšej lokalite totiž môže spoločenstvo autentických kresťanov chýbať a ľudí s podobným zmýšľaním, s ktorými by sa komunita dala založiť, tam tiež môže byť minimum. Naopak, vo veľkomeste sa možno ľahšie združovať do bublín podľa spoločných záujmov a názorov a komunita Benediktovej voľby môže byť jednou z takýchto bublín. 

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvované predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

  1. DREHER, Rod. Benediktova voľba. Bratislava : POSTOJ MEDIA, s. r. o., 2017, s. 28. []
  2. Ibid., s. 174 – 175. []

Andrej Kolárik

Pochádza z Prievidze, vyrastal vo Švajčiarsku a vyštudoval medzinárodné vzťahy. Je podpredsedom KDMS a študentom 35. ročníka SLH. Žije v Bratislave.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.