Americká spoločnosť Amazon stiahla 21. februára 2021 z predaja vo svojich internetových obchodoch knihu When Harry Became Sally: Responding to the Transgender Moment, a to po troch rokoch od jej vydania a dovtedy nerušeného predaja. Táto kniha od amerického konzervatívneho filozofa Ryana T. Andersona ponúka poctivú konzervatívnu kritiku transgenderizmu v rovine teórie ako aj v rovine praxe.
Stiahnutie knihy nebolo pôvodne vôbec odôvodnené a dopredu o ňom nebol informovaný ani jej autor a ani jej vydavateľ. Až keď Amazon oslovili štyria republikánski senátori, spoločnosť listom z 11. marca vysvetlila, že po novom už nebude predávať knihy, ktoré označujú tzv. LGBTQ+ identitu ako duševnú chorobu.1 Anderson v reakcii upozornil na to, že aj aktuálny diagnostický manuál mentálnych porúch, ktorý používa Americká psychiatrická asociácia a ktorý Amazon tiež predáva, uvádza genderovú dysfóriu. Jednoducho, vecne stojí zdôvodnenie Amazonu na vode.2
Tento prípad vzbudil v americkej verejnej diskusii rozruch, okrem štyroch senátorov naň reagovalo aj mnoho komentátorov a publicistov. Diskusia sa sústreďovala najmä na to, či Amazon a iní predstavitelia tzv. Big Tech môžu takto obmedzovať verejnú diskusiu a zamedziť, aby v nej určité názory (a to aj tak seriózne a vecne odprezentované ako tie v Andersonovej knihe) mohli zaznieť. Tu sa však zameriavam na iný aspekt – ako to, že k niečomu takému vôbec došlo.
Pred 11 rokmi čelil Amazon kauze s predajom knižného sprievodcu či návodu pre pedofilov (The Pedophile’s Guide to Love and Pleasure: a Child-lover’s Code of Conduct). Hoci nakoniec bola táto kniha, ktorá mala viesť k normalizácii sexuálneho zneužívania maloletých, z predaja stiahnutá, Amazon ju pôvodne bránil s týmto zdôvodnením: „Podľa Amazonu by nepredávanie určitých kníh kvôli tomu, že sa nám alebo iným zdá ich obsah nežiadúci, bolo cenzúrou. Amazon nepodporuje ani nepropaguje nenávisť alebo trestné činy, avšak podporujeme právo každého jednotlivca na uskutočnenie vlastných spotrebiteľských rozhodnutí.“3
Dnes takéto stanovisko známej megakorporácie vyznieva úsmevne, a to nielen kvôli stiahnutiu Andersonovej knihy, ktorá, samozrejme, nenormalizuje žiadne kriminálne správanie. Od roku 2017 Amazon stiahol z predaja veľké množstvo kníh, napríklad tie, ktoré popierajú holokaust, mnohé od autorov z radov tzv. belošských nacionalistov, knihu anglického protiislamského aktivistu Tommyho Robinsona, ale aj všetky tituly amerického katolíckeho autora E. Michaela Jonesa. Veľmi často po dlhých rokoch, čo boli nerušene v ponuke.
Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvovanÝ JEDEN z TYPOV PREDPLATNÉHO Digital, Premium alebo štedré predplatné.
Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.
- Pozri [↩]
- Amazon no longer sells books ‚that frame LGBTQ+ identity as a mental illness‘. Entertainment Weekly. 12.03.2021. [↩]
- Amazon: It’s OK To Write Books About Having Sex With Kids, But Porn Is Out Of Bounds. Business Insider. 10.11.2010. [↩]