VERBUM

Foto: Christianitas.cz
Foto: Christianitas.cz

Joseph Pearce: Bilbova pouť. Objevujeme tajemství Hobita

Joseph Pearce je anglický spisovateľ a katolícky verejný intelektuál, dnes pôsobiaci najmä v inštitúciách v USA. V minulosti bol činný v britskej extrémne pravicovej politickej strane Národný front a podieľal sa na vydávaní publikácií hlásajúcich rasovú nenávisť, za čo bol aj dvakrát odsúdený a väznený. Pri svojom druhom pobyte vo väzení v druhej polovici osemdesiatych rokoch konvertoval na katolicizmus a odvrhol svoje predošlé politické postoje. Je autorom veľkého počtu kníh vrátane životopisov J. R. R. Tolkiena, C. S. Lewisa, Hilaira Belloca, G. K. Chestertona či Alexandra Solženicyna. Minulý rok mu v českom vydavateľstve Christianitas vyšla kniha Bilbova pouť. Objevujeme tajemství Hobita, pôvodina Bilbo’s Journey: Discovering the Hidden Meaning in The Hobbit vyšla v roku 2012.

Pearce patrí medzi najplodnejších autorov, ktorí sa venovali kresťanskému rozmeru fantazijného diela J. R. R. Tolkiena. Trochu netradičné je, že sa osobitne venoval aj jeho prvotine Hobbit, knižke hlavne pre deti, ktorá je, pochopiteľne, v tieni jeho opusu magnum – trilógie Pán prsteňov –, ako aj posmrtne vydaného Silmarillionu. Od roku 2014 je napríklad aj v českom jazyku dostupná kniha amerického filozofa Petra J. Kreefta Tolkienovo vidění světa. Křesťanská filozofie Pána prstenů.1

Tolkienovo dielo si získalo na celom svete milióny priaznivcov, osobitne po – na súčasné pomery – podarenej filmovej adaptácii Pána prsteňov v rokoch 2001 až 2003 a možno aj po menej vydarenej adaptácii Hobbita v nedávnejšom období. Podľa údajov na anglickej Wikipedii sa predalo viac ako 150 miliónov výtlačkov Pána prsteňov a viac ako 100 miliónov výtlačkov Hobbita, čo ich zaraďuje medzi najpredávanejšie knihy všetkých čias.

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvované predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

  1. KREEFT, Peter. Tolkienovo vidění světa : Křesťanská filozofie Pána prstenů. Praha : Paulínky, 2014. []

Michal Malatinský

Pochádza z Bratislavy. Vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Neskôr na rovnakej fakulte absolvoval doktorandské štúdium v odbore teória a dejiny štátu a práva, počas ktorého sa zaoberal retribúciou na Slovensku.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.