VERBUM

Foto: Depositphotos
Pope Benedict enters the Zagreb Cathedral

Prvé číslo Verbumu 2023

Foto: Depositphotos. Extended licence.

Nech sa páči, prvé číslo ročníka 2023:

Úvahy a štúdie sa týkajú Benedikta XVI. Postoj k pokoncilovej Cirkvi a hlavné línie pontifikátu, hermeneutika kontinuity v slovenskej diskusii o ekumenizme a liturgický odkaz. Tri témy – tri texty, ktoré dotvárajú profil teológa-pápeža.

Téma čísla je o výročí tridsiatich rokov Slovenska. Spracovali sme ju cez sériu osobných histórií mladších generácií zasadených v kontexte novodobých slovenských dejín; päť katolíckych mikropríbehov dotvárajúcich mozaiku slovenskej spoločnosti v posledných desaťročiach.

Nákova ponúka ako kontrapunkt k Téme text o kráse maďarčiny napísaný v češtine. Radosť čítať.
Rozhovor prináša interview s vychádzajúcou hviezdou tomistickej teológie Gregory Maria Pinom, ktorý bol hosťom minuloročných Hanusových dní. Teologicko-filozofické otázky pokrývajúce témy identity, tradície, umenia či kultúry.

Tvorba. Poézia aj v tomto čísle, konkrétne od mladého slovenského básnika Jána Mička, ktorý je súčasťou košického okruhu Verbumu z jeho čerstvej zbierky Maledivský sneh (VSSS, 2022).
Pramene prinášajú ukážky z neznámeho, zato sviežeho textu Ladislava Hanusa o slovenskom vkuse a o tom, ako (ne)hodnotiť umelecké diela. Vstup autority do diskusie o súčasnom katolíckom umení z minulého čísla.

Recenzie sa podarili tri. Na nového Rossa Douthata (Postoj, 2022), Gregoryho Pina, (Our Sunday visitor, 2022) a Daniela Mohoneyho (Encounter Books, 2022). Mohoneyho nová kniha The Statesman as Thinker: Portraits of Greatness, Courage and Moderation ponúka šesť portrétov výnimočných politických osobností, medzi iným napr. Charlesa De Gaulla, Winstona Churchila či Václava Havla.
Útecha zarmútených – nová rubrika. Obsahuje jemne ironické či sarkastické glosy nielen vážnych udalostí od členov redakcie. Čítanie na vlastné riziko.

Dobrá správa: tento rok vyjde Verbum štyrikrát. Témou druhého májové čísla bude sekularizmus.
Na záver sa chcem v mene redakcie poďakovať Vladimírovi Krčmérymu, ktorý odišiel na večnosť 20. 12. 2022. Ďakujeme za všetku priazeň a podporu pre Verbum a Spoločenstvo Ladislava Hanusa.

Professor, requiescat in pace.

Tu Rex Gloriae, Christe.

Juraj Šúst

Vyštudoval filozofiu na Trnavskej univerzite. Od r. 2011 je predsedom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Stojí za festivalom Hanusove dni. Je šéfredaktorom časopisu Verbum, dramaturgom publicistickej relácie RTVS Do kríža, vystupuje v relácii Reflektor na Rádiu Devín. Angažuje sa ako pro-life aktivista. Je ženatý, s manželkou Lenkou majú 5 detí.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.