Pokiaľ sa rozprávame o katolíckom rozume, nemožno obísť jeden z najlepších spôsobov, ako rozum kultivovať – univerzitné štúdium. Aspoň donedávna by o tvrdení, že univerzitné štúdium je hlavným pilierom rozvíjania rozumových schopností, snáď nikto nepochyboval. Korene idey univerzity sú kresťanské, sú originálnym výtvorom stredoveku a nikde v celom antickom svete nenachádzame tento spoločenský útvar s jeho výsadami, pevným učebným poriadkom a stupňami štúdia.1 Univerzity sa, samozrejme, postupom času vyvíjali a menili, v modernej dobe sa od kresťanstva a Katolíckej cirkvi odpútavali, určité prepojenia však medzi nimi nachádzame do dnešných dní. V tomto texte sa chcem zamerať na jednu konkrétnu podobu slovenského katolicizmu, ktorú budem nazývať katolícka formácia vysokoškolákov. Pri spojení Slovenska, katolicizmu a univerzít možno hovoriť o veľkom množstve zaujímavých tém z rozličných období našich dejín. Významnou bola napríklad historická jezuitská Trnavská univerzita zo 17. storočia či zaujímavá spišskokapitulská skupina kňazov – intelektuálov
z 20. storočia. V tomto texte sa však zameriam len na jednu špecifickú vetvu spojenia slovenského vysokoškolského prostredia s katolicizmom. Po skoro celé 20. storočie sa totižto dejinami Slovenska vinie vitálny prúd katolíckej formácie vysokoškolákov, ktorý mal pre dejiny našej krajiny dôležitý význam.
„V roku 1948 som letoval na Sliači. Zišli sme sa tam viacerí Svoradovčania a bol tam aj riaditeľ Svoradova dr. Eugen Filkorn. Každé odpoludnie sme sa schádzali na milé rozhovory. My Svoradovčania sme boli zvedaví, ako sa vlastne zrodila myšlienka zriadenia Svoradova a tiež na to, ako sa potom uskutočnila. Mali sme teraz jedinečnú príležitosť dozvedieť sa to. Pán riaditeľ nám ochotne o tom rozprával.”2
Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvovanÝ JEDEN z TYPOV PREDPLATNÉHO Digital, Premium alebo štedré predplatné.
Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.