VERBUM

Príďte na decembrovú Verbum talkshow o katolíckej moderne po 100 rokoch

Záverečná Verbum talkshow v roku 2023 bude venovaná katolíckej moderne a jej odkazu po takmer 100 rokoch. Známy a obľúbený herec Štefan Bučko, jazykovedkyňa a oceňovaná spisovateľka Katarína Džunková, literárny vedec a vysokoškolský pedagóg Peter Tollarovič budú spolu s moderátorom Andrejom Gejdošom hľadať odpovede na otázky o pozoruhodnej skupine autorov, ktorých osudy boli také rôznorodé ako 20. storočie samo o sebe.

Môže byť katolícka moderna ešte stále aktuálna pre dnešného čitateľa?

Prešlo takmer sto rokov od kedy aj na Slovensku vznikol fenomén, ktorý môžeme nazvať katolícka kultúra. Na verejnosť vstúpili mená ako Silan, Dilong, ale aj Mihálik, Zvonický, Strmeň, či Sandtner a začali premieňať katolícku duchovnú skúsenosť na poéziu i prózu.

Osud mnohých z nich bol však neskôr kľukatý. Disent, útek do zahraničia, ale aj sklonenie sa pred režimom, to všetko sa stalo súčasťou príbehu mýtmi opradenej skupiny autorov, ktorí neraz sami odmietali nálepku katolícka moderna.

Čo nám ich príbeh hovorí dnes?

Je ich tvorba stále inšpiratívna, alebo sa definitívne stala len povinnou maturitnou otázkou? Ako vnímali umenie a kultúru v čase prvej Československej republiky a slovenského štátu? A dá sa aj v dnešnej dobe budovať katolícka kultúra?

Na tieto a ďalšie zaujímavé otázky budeme hľadať odpovede na 5. tohtoročnej Verbum talkshow 13. decembra v Teatro Colorato.

Na divákov čaká aj dôležitá premiéra

Súčasťou decembrovej Verbum talkshow bude aj výnimočná údalosť – premiéra piesňového cyklu skladateľa Ľuboša Gabča skomponovaného na texty básní katolíckej moderny v podaní sopranistky Márie Taytákovej a klaviristu Daniela Gabča.

„Dielo vzniklo na texty dvoch významných slovenských básnikov katolíckej moderny, Janka Silana a Svetloslava Veigla a na text Viliama Turčányho. I napriek hudobnej rozmanitosti cyklu, ktorú ponúka literárne bohatstvo vybraných textov, ide o jednotný celok, ktorého piesne unikátnym spôsobom vytvárajú jedinečné umelecké dielo,“ píše sa v komentári k piesňovému cyklu.

Priestor pre príjemné stretnutie pri kultúre

Po každej diskusii Verbum talkshow je priestor na neformálne rozhovory v čarovnom priestore divadla Teatro colorato.

Srdečne Vás pozývame stráviť inšpiratívny zimný večer so súčasnými umelcami, akademikmi, s tvorcami časopisu Verbum a v neposlednom rade s tými, pre ktorých tvoríme časopis i všetky naše podujatia – s Vami, tvorcami kultúry.

Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

RedakciaĎalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.