VERBUM

Najlepšie katolícke diela sú tie nekatolícke

V otázke najlepších katolíckych diel som tolkienovec, radikál. Aj keď voči analógiám nie som až taký kritický, ako bol Tolkien, so stvoriteľom Stredozeme súhlasím v tom, že najlepšími katolíckymi dielami sú také, pri ktorých nie je jasné, že sú vlastne katolícke. A súhlasím s ním natoľko, že sa dokonca odvažujem povedať, že najlepšími katolíckymi dielami sú také, ktoré nestvorili katolíci.

Pri odpovedi na otázku, ktoré umelecké diela považujem za dobré, som sa v poslednom období stal katolíckym puritánom. Nemajte strach, nechcem tým povedať, že za dobré diela považujem len tie, ktoré vytvorili katolíci. To vôbec nie. Myslím to tak, že za dobré dielo považujem také, ktoré nesie katolícke posolstvo. To znamená také, ktoré je postavené na myšlienke, ktorá je vo svojom jadre vlastne katolícka. Odpoveď na otázku prečo je jednoduchá: preto, lebo ako katolík verím, že ostatné posolstvá nie sú pravdivé, a kontemplovať lži sa mi zdá bezvýznamné. Našťastie diel s katolíckym posolstvom je tak veľa, že môžem spolu so C. S. Lewisom vyhlásiť, že život je príliš krátky na to, aby som sa zaoberal zlými dielami. Veď si zoberte len cnosti, či už božské, alebo kardinálne. Koľko diel od antiky až po súčasnosť je o viere, nádeji, láske, múdrosti, spravodlivosti, odvahe či miernosti. A to je len zrnko z múdrosti, o ktorej nás učí Katolícka cirkev.

Druhým kritériom je, samozrejme, estetická kvalita. Myšlienka sama osebe ešte z diela nerobí umelecký kúsok. Na to, aby bolo dielo dobré, musí byť myšlienka aj remeselne dobre spracovaná. Kniha, film, obraz, hudobná skladba, to všetko musí mať svoju estetickú hodnotu. O svätcoch bolo natočených veľa filmov, no ja som ešte nevidel žiaden, pri ktorom by som mohol s čistým svedomím povedať, že ho považujem za dobrý, teda esteticky či remeselne zvládnutý (už som zvedavý na nového Pátra Pia). Pritom netreba zabúdať na to, že aj myšlienka samotná musí byť remeselne dobre spracovaná. Čo na tom, že kniha je o úcte k Bohu, keď dialógy postáv sú nerealistické, dej nezáživne predvídateľný a opisy či scény nekvalitné.

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvovanÝ JEDEN z TYPOV PREDPLATNÉHO Digital, Premium alebo štedré predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

Michal Čop

Pôsobí ako redaktor Denníka Štandard. Je členom Spoločenstva Ladislava Hanusa a dramaturgom festivalu Košické Hanusove dni. Vyštudoval politológiu. Je ženatý, má štyri deti, žije v Snine.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.