VERBUM

Matt Fradd: Rebelovať znamená stať sa kresťanom a myslieť to vážne

Pochádza z Austrálie. Oženil sa s Američankou, s ktorou sa zoznámil na misiách v Írsku. Kvôli nej sa presťahoval do USA. V roku 2016 začal dnes už celosvetovo známy podcast Pints with Aquinas. Žije v komunite pri Františkánskej univerzite v Steubenville v Ohiu. S manželkou Cameron majú štyri deti. Stretli sme sa v máji 2024 pri jeho krátkej návšteve Bratislavy, kde spolu s manželkou vystúpili na Verbum talkshow. Rozhovor bol najmä o príklone americkej katolíckej generácie Z k ortodoxii.

Ste byzantský katolík od narodenia? 

Konvertita. Žili sme istý čas v Atlante v Georgii a považovali sme to tam za akúsi pustatinu liturgických možností. Latinská omša bola vzdialená asi hodinu a pol cesty autom, čo bolo príliš ďaleko na to, aby sme tam mohli vziať deti. Jedného dňa mi niekto dal knihu s názvom Rozprávania ruského pútnika, ktorý sa naučil modliť za každých okolností. Prečítal som si túto knihu a potom som urobil dve veci, ktoré urobí každý, kto si ju prečíta. Kúpil som si čotky a exemplár Filokalie. A potom som na konferencii v Atlante stretol byzantského katolíckeho kňaza. Ukázalo sa, že jeho farnosť je vzdialená iba 30 minút cesty. Začali sme ju teda navštevovať a moja žena si zamilovala byzantskú liturgiu. Možno sa mýlim, ale zdá sa mi, že ženy sú byzantskou liturgiou veľmi dojaté. Latinská omša sa zdá byť veľmi mužská, veľmi hierarchická, až vojensky usporiadaná, zatiaľ čo byzantská liturgia je ako oceán, do ktorého sa vrhnete. Páčilo sa nám to, a tak sme tam začali chodiť. Moje deti tam prijali všetky sviatosti. Syn Peter bol vtedy ešte dieťa. Jeho dva pokrmy boli materské mlieko a náš Pán a Spasiteľ, Ježiš Kristus v Eucharistii. A tak sme si tento spôsob modlitby a liturgie osvojili. Zdalo sa mi to ako prirodzený vývoj.

Prečo teda Pints with Aquinas?

Pretože si myslím, že svätý Tomáš je vynikajúci a má takmer vo všetkom pravdu. Pri diskusii s oponentmi je schopný vyjadriť ich pozíciu lepšími argumentmi, než to dokážu oni sami. Milujem Akvinského. Mám taký vtip, že Augustín je krásny ako záhrada a Akvinský ako návod na stolovú hru. Je vecný a zbytočne neplytvá slovami. S podcastom som začal, lebo som chcel získať extra kredity k magisterskému titulu z tomistickej filozofie. Nemyslel som si, že to bude nevyhnutne populárny podcast. Odpublikoval som asi 12 alebo 15 epizód, skôr než som sa o ňom vôbec verejne zmienil. 

O príklone Gen Z k ortodoxii

V nedávnom podcaste s Isabel Brown ste vyjadrili presvedčenie, že vkladáte nádej do generácie Z. Prečo je to tak? Z čoho pramení táto nádej?

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvované predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

Juraj Šúst

Vyštudoval filozofiu na Trnavskej univerzite. Od r. 2011 je predsedom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Stojí za festivalom Hanusove dni. Je šéfredaktorom časopisu Verbum, dramaturgom publicistickej relácie RTVS Do kríža, vystupuje v relácii Reflektor na Rádiu Devín. Angažuje sa ako pro-life aktivista. Je ženatý, s manželkou Lenkou majú 5 detí.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.