VERBUM

C. S. Lewis a J. Kútnik-Šmálov o priateľstve

Od istého času ma prenasleduje otázka, či nemáme príklad podobnej partie aj v našich vlastných, bližších či dávnejších, slovenských kresťanských dejinách. Partie, ktorá tiež za sebou zanechala isté umelecké či akademické dielo. Partie, ktorú spájalo predovšetkým pevné priateľstvo, ktorého ovocím toto dielo bolo. Minulý rok sa mi pri bádaní v Literárnom archíve Slovenskej národnej knižnice potvrdila domnienka, že pri hľadaní obdobného príkladu netreba chodiť v našom historickom kontexte ďalej než po korene časopisu Verbum.

Ladislav Hanus, Jozef Kútnik-Šmálov a Valentín Beniak, ktorí pri založení časopisu stáli, možno nie sú takí slávni ako Lewis a Tolkien. Skúsenosť priateľstva zachytená v liste Kútnika-Šmálova Beniakovi pri príležitosti Hanusovho návratu z väzenia v roku 1965 je však tou istou skúsenosťou, ktorú zažíval Lewis s Tolkienom a ktorú Lewis opísal v jednom zo svojich posledných diel Štyri lásky. Dobro priateľstva ako súčasť zmysluplného života, jeho reálnosť a uskutočniteľnosť – azda aj toto sme ako kresťania pozvaní ponúknuť dnešnému svetu.

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvovanÝ JEDEN z TYPOV PREDPLATNÉHO Digital, Premium alebo štedré predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

Samuel Trizuljak

Po štúdiách na Cambridgei, v Heidelbergu a v Oxforde dnes pokračuje v štúdiu dejín politického myslenia ako doktorand na Karlovej univerzite v Prahe. Pre KAN a SLH vedie kurzy z histórie a ako speechwriter pracuje pre ministra obrany Jaroslava Naďa.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.