VERBUM

Ladislav Hanus: Verbum sa vracia

Cieľom rubriky časopisu Verbum s názvom Pramene je prinášať čitateľom krátke pôvodné historické dokumenty, a to osve alebo v tvorivom kontraste s inými dobovými textami. Vo Verbume sme presvedčení, že slovenské dejiny ponúkajú svedectvá, ktoré overil čas, ktoré dokážu inšpirovať kresťanskú kultúru aj dnes a ktoré hovoria samy za seba – len o nich treba azda začať viac hovoriť. Text do rubriky Pramene vybral a komentoval Samuel Trizuljak.

* * *

Verbum v rukách Spoločenstva Ladislava Hanusa je stále vo svojich začiatkoch. V súvislosti s týmito začiatkami našim autorom i našim čitateľom zaiste dobre padne prečítať si Hanusov úvod k prvému číslu Verbumu obnovenému po štyridsaťročnej prestávke. Hanus v článku okrem svojich ľubozvučných archaizmov ponúka minidejiny kultúrneho úsilia generácie spišských kňazov s časopismi Kultúra, Obroda a Verbum naprieč štyridsiatymi rokmi, ako aj dôvody, prečo rušné vojnové a povojnové časy – časy neistoty a zmien možno ako práve ten náš – potrebujú katolícke časopisy viac než akákoľvek iná doba.

* * *

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvovanÝ JEDEN z TYPOV PREDPLATNÉHO Digital, Premium alebo štedré predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

Samuel Trizuljak

Po štúdiách na Cambridgei, v Heidelbergu a v Oxforde dnes pokračuje v štúdiu dejín politického myslenia ako doktorand na Karlovej univerzite v Prahe. Pre KAN a SLH vedie kurzy z histórie a ako speechwriter pracuje pre ministra obrany Jaroslava Naďa.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.