VERBUM

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Stručne k Postsedliakom: Čo sa človek (ne)dozvie o Slovensku a sebe samom

Postsedliaci od Juraja Buzalku nie je kniha, ktorú nájdete vo výkladoch kníhkupectiev, ale predsa ju recenzujú známi žurnalisti z Denníka N či SME a zarezonovala aj na akademickej pôde. Je to kniha napísaná zrejme pre „osvietenú“ pätinu Slovenska o zvyšných štyroch pätinách. Tie podľa autora tvoria práve postsedliaci – pravdepodobne dedinčania, katolíci, fašisti a smeráci v jednom.

Juraj Buzalka je sociálny antropológ pôsobiaci na Univerzite Komenského v Bratislave so vzdelaním a akademickými kontaktmi v krajinách západnej Európy, ale i za jej hranicami. V minulosti vydal knihu napr. aj v prestížnom nakladateľstve Routledge. Publikoval desiatky akademických článkov. Čitateľ tak prirodzene očakáva vysokú kvalitu písomného prejavu, ako aj hĺbku textov čo do obsahu. Ako však nehodno súdiť knihu podľa obalu, tak zrejme ani podľa autora.

Kniha Postsedliaci s podtitulom Slovenský ľudový protest pozostáva z dvoch častí: I. – Eseje a štúdie a II. – Publicistika. Ide teda o zbierku upravených autorových textov. Cieľom knihy je pomenovať a popísať postsedliakov ako „moderných Slovákov, ktorí veria v ideál domoviny z agrárnych čias a podľa toho sa aj správajú (…) volia populistických vodcov a sú často geopoliticky popletení“. Kniha má tiež ambíciu otvoriť diskusiu s touto vrstvou či časťou spoločnosti.

Treba zdôrazniť, že vzhľadom na ambície knihy autor vystihol veľmi vhodnú dobu: vychádza v post-covidovom období, počas vojnového konfliktu na Ukrajine a v Gaze, v roku, keď rekonštruovanú vládu nahrádza prvá slovenská úradnícka vláda, ktorú zakrátko po predčasných voľbách mení štvrtá vláda R. Fica. Strana Smer – Slovenská sociálna demokracia vyhráva voľby takmer na celkom území krajiny.

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvované predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

Monika Šmeringaiová

Je politologička pôsobiaca na Univerzite Komenského v Bratislave. Vo svojej dizertačnej práci sa zaoberá rodinnou politikou a jej vplyvmi na pôrodnosť obyvateľstva v Európskej únii s osobitným dôrazom na Slovenskú a Českú republiku. Absolvovala 32. formačno-akademický program SLH. Pochádza zo Žiliny. Je vydatá. Rada skúma ľudské správanie, diskutuje o kontroverzných otázkach a lyžuje v čerstvo napadnutom snehu.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.