VERBUM

Ako Dante zachránil môj život

Nemám poéziu zvlášť rád. Nikdy som ani nemal. O to viac zázračne vyznie všetko, čo sa mi stalo, keď som narazil na Danteho Božskú komédiu.

Danteho epos mi zachránil život.

Toto stredoveké majstrovské dielo, možno dokonca najvýznamnejšie básnické dielo, ktoré bolo kedy napísané, preniklo moje vnútro v čase, keď som si myslel, že som nepreniknuteľný, a osvetlilo mi cestu von z temného lesa depresie, zmätku a choroby.

Dante mi pomohol pochopiť chyby a mylné presvedčenia, ktoré ma dostali do slepej uličky. Ukázal mi, že mám silu zmeniť sa, a prezradil mi, ako zmenu uskutočniť. Ale čo je najdôležitejšie, tento básnik mi ponúkol obnovený náhľad na život a priviedol ma k Bohu bližšie, než som si myslel, že je vôbec možné.

Porozprávam vám, ako mi Dante zachránil život. A prostredníctvom rozprávania, verím, vypoviem aj to, ako Dante môže zachrániť aj vaše životy alebo ich minimálne zmeniť k lepšiemu.

Narodil som sa a vyrastal v Starhille, vo vidieckej komunite na juhu Louisiany. Žil som s otcom, mamou a mladšou sestrou Ruthie. Boli sme vidiečania – ale čo sa mňa týka, bol som skôr mestský človek, ktorý síce žil na dedine, ale chcel sa odtiaľ dostať preč. Prežil som šťastné detstvo, aspoň z veľkej časti… ale nezapadal som. Nebol som dobrý v športoch. Nerád som lovil, nepáčila sa mi country hudba. Mal som rád knihy a väčšinu detstva som v nich bol zahrabaný. Môj otec bol silný a múdry muž, muž súcitu, nežný k svojim deťom. Ale nedokázal skrývať sklamanie z toho, že som nebol takým synom, akého chcel. Toto bolo zranenie, ktoré som si so sebou niesol takmer celý život.

Stal som sa novinárom a ako dospelý som sa presťahoval za prácou – najskôr do Washingtonu, potom do New Yorku, Dallasu a napokon do Philadelphie. Moja sestra Ruthie zostala doma, vydala sa za svoju stredoškolskú lásku, založila si rodinu a vyučovala v miestnej štátnej škole. Žila život, ktorý môj otec vysníval pre mňa. A zomrela mladá, na rakovinu, v roku 2011. Keďže sme s manželkou chceli pomôcť mojej trúchliacej rodine, zbalili sme deti, svoje veci a presťahovali sme sa z Philadelphie, kde sme vtedy bývali, späť na vidiecky juh Louisiany.

Na dočítanie tohoto článku potrebujete mať aktIvovanÝ JEDEN z TYPOV PREDPLATNÉHO Digital, Premium alebo štedré predplatné.

Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čítanie a diskusiu. Chceme totiž budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyberte si, prosím, typ predplatného. Získate tak prístup k zamknutým textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.

Rod Dreher

Rod Dreher je americký novinár a autor viacerých kníh. Jeho kniha Benediktova voľba sa stala medzinárodným bestsellerom. V minulom roku mu vyšla ďalšia úspešná kniha Nežiť v klamstve (Not live by lies), ktorej slovenské vydanie je plánované na jeseň 2021. Rod pravidelne prispieva do magazínu The American Conservative. Aktuálne je hosťujúcim akademikom Danube institute v Budapešti.

Ďalšie texty z rubriky

Tento článok sme pre vás odomkli

Ak si toho chcete prečítať viac vyberte si jedno z platených členstiev.