Verbum
Untitled design-7

Kniha KORENE: viera, nádej, láska ale aj smútok, slabosť a utrpenie

„Svetlanka, taký som rád, že sme zas spolu“ konštatuje Mirona. „Toľko vydržal v Amerike sám, aby jeho deti mali grunty. Nevidel ich dlhých sedemnásť rokov. Ani raz.“ – vykresľuje situáciu poviedky Svetlana autorka.

Stretnutie dvoch priateľov, grécko-katolíckych kňazov, v poviedke Pavol a Andrej na konci 60-tych rokov otvára jeden z nich slovami: „Bolo to náročné obdobie. Ale hádam to najťažšie máme my aj naša cirkev za sebou.“ Naráža na zatýkanie a mučenie zasvätených a veriacich, zoštátňovanie cirkevného majetku, atď.

„Juraj, prepáč mi, ak som ti ublížila...“ zaznieva v telefóne hlas svokry. Slová sú adresované postave Juraja, nechceného zaťa vychovaného v pravoslávnej viere, čo bolo nezlučiteľné s grécko-katolíckou tradíciou rodiny svojej manželky z vedľajšej dediny. Títo sa stihli zmieriť už na zemi i keď až tesne pred odchodom, iných to čakalo až na onom svete, ako to vykresľuje okrem iných aj poviedka Juraj a Magduška.

Všetky menované poviedky – dovedna osem, jedna preložená do ukrajinčiny a jedna do rusínčiny –spolu tvoria knihu KORENE s podtitulom viera-nádej-láska od autorky profesorky Emílie Sičákovej Beblavej. Vyšla v roku 2022 v nakladateľstve ESPRI s jedinečnými ilustráciami Ivany Šátekovej, a to s podporou súkromných darcov. Knihu aktuálne (marec 2023) možno zakúpiť vo viacerých kníhkupectvách, napr. aj v sieti Martinus či Pantarhei.

Mnohí možno poznáte profesorku Sičákovú Beblavú z prostredia neziskového sektora v oblasti boja proti korupcii, z jej publikačnej a pedagogickej činnosti pod afiliáciou Ústavu verejnej politiky (FSEV UK) alebo z médií, kde sa pravidelne vyjadruje ku otázkam verejnej správy a zabezpečovaniu verejných služieb, spomínanému boju proti korupcii alebo aplikácii behaviorálnych teórií a inovácií vo verejnej správe. Teraz máme však pred sebou jej knihu zásadne odlišného žánru aj jazyka – knihu poviedok hlboko zasahujúcich ľudské vnútro, popisujúcu situácie z iného storočia, ale predsa také povedomé aj dnes.

Na dočítanie článku je potrebné zadať Váš e-mail.
Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čitanie a diskusiu. Chceme budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyplnením e-mailu získate prístup k textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.
Váš e-mail a ďalšie údaje nikdy neposkytneme ďalším stranám.
Odoslaním súhlasite s našimi GDPR a Obchodnými podmienkami.
Monika Šmeringaiová

Je politologičkou pôsobiacou na Univerzite Komenského v Bratislave. Vo svojej dizertačnej práci sa zaoberá dopadom rodinnej politiky na fertilitu obyvateľstva v Európskej únii s osobitným dôrazom na Vyšehradskú skupinu. Absolvovala 32. formačno-akademický program SLH. Rada skúma ľudské správanie, diskutuje o kontroverzných otázkach a lyžuje v čerstvo napadnutom snehu. Pochádza zo Žiliny.

Ďalšie texty z rubriky