Verbum
kiev-2746822_1280

Vojna na Ukrajine a Boží štát

Aký postoj má kresťan zaujať k vojne? Keď ťa niekto udrie po jednom líci, nastav druhé, píše sa v evanjeliu. Ale zároveň sa tam nepíše, že by Kristus povedal stotníkovi, najskôr odovzdaj svoju výzbroj a až potom ma nasleduj. Kristus vieru stotníka pochválil.

24. februára bol deň, keď skončilo moje predsavzatie dať si pôst od sociálnych médií. Prvé dni vojny som strávil na Twitteri. Nekonečné skrolovanie funguje na ilúzii, že práve tá nasledujúca informácia bude kľúčová. Nebude. Namiesto toho príde rozmrzelosť, že čoraz viac sýtená, ale nikdy nenasýtená zvedavosť neprichádza do vytúženého cieľa pravdy. Po koľkýkrát sa mi potvrdili slová apoštola, že „nerobím dobro, ktoré chcem, ale robím zlo, ktoré nechcem.“ (Rim 7, 19) Namiesto stíšenia a následnej reflexie, dopamín a informačné obžerstvo. Sledujúc vývoj frontov na Ukrajine, sám som začal viesť vojnu vo svojom srdci. V snahe dopátrať sa pravdy som na ňu zaútočil.

Môže Ukrajina vzdorovať? Je Zelenskyj hrdina? Vyzbrojovať Ukrajinu? Izolovať Rusko? Rozpútajú Putin s Bidenom tretiu svetovú? A čo na to Čína a Taiwan…? Skrolovanie hromadilo otázky i odpovede. Kresťanský svet v odpovediach kopíroval dichotómiu mestská kaviareň/vidiecka krčma. Tak ako pri covide, množiny sa iba jemne preskupili. Lenže hoci sú vyššie zmienené otázky dôležité, nie sú to moje najdôležitejšie otázky. Tie sú totiž náboženské, nie politické. Sú to otázky o zmysle ľudského života a vojny. A tak som siahol po Augustínovi.

Na dočítanie článku je potrebné zadať Váš e-mail.
Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čitanie a diskusiu. Chceme budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyplnením e-mailu získate prístup k textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.
Váš e-mail a ďalšie údaje nikdy neposkytneme ďalším stranám.
Odoslaním súhlasite s našimi GDPR a Obchodnými podmienkami.
Juraj Šúst

Vyštudoval filozofiu na Trnavskej univerzite. Od r. 2011 je predsedom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Stojí za festivalom Hanusove dni. Je šéfredaktorom časopisu Verbum, dramaturgom publicistickej relácie RTVS Do kríža, vystupuje v relácii Reflektor na Rádiu Devín. Angažuje sa ako pro-life aktivista. Je ženatý, s manželkou Lenkou majú 5 detí.

Ďalšie texty z rubriky