Verbum
257551564_612922209808036_5173518566303535391_n

Cena za našu odpoveď na pandémiu

Spoločná skúsenosť ľudí z celého sveta s covidom-19 napomohla zaznamenať doteraz najrýchlejší a najrozsiahlejší pokles kresťanského slávenia bohoslužieb. O tom, či v miere účasti na bohoslužbách dôjde k významnejšiemu návratu späť mám svoje pochybnosti. Nie preto, že vírus tu bude s nami naďalej prežívať, ale preto, že kolektívny strach z vírusu a zažité spoločenské odcudzenie sa ukazujú ako veľmi silné a to aj podľa nádejných informácií o vakcínach a zmenšujúcom sa počte nakazených. Aké závery by sme mohli vyvodiť z niekoľkomesačného sledovania neviditeľného vírusu, ktorý nahlodáva nielen ľudské telá, ale aj ľudské práva a presvedčenia?

Spoločná skúsenosť ľudí z celého sveta s covidom-19 napomohla zaznamenať doteraz najrýchlejší a najrozsiahlejší pokles kresťanského slávenia bohoslužieb. O tom, či v miere účasti na bohoslužbách dôjde k významnejšiemu návratu späť mám svoje pochybnosti. Nie preto, že vírus tu bude s nami naďalej prežívať, ale preto, že kolektívny strach z vírusu a zažité spoločenské odcudzenie sa ukazujú ako veľmi silné a to aj podľa nádejných informácií o vakcínach a zmenšujúcom sa počte nakazených. Aké závery by sme mohli vyvodiť z viac než trinásťmesačného sledovania neviditeľného vírusu, ktorý nahlodáva nielen ľudské telá, ale aj ľudské práva a presvedčenia?

Podľa prieskumu, [1] ktorý začiatkom marca 2021 uskutočnilo Pew research center, z viac než dvanásťtisíc dospelých Američanov označujúcich sa za kresťanov sa len 39 % plánovalo tento rok zúčastniť veľkonočného slávenia, čo je významný pokles oproti zvyčajným 62 %. Napriek tomu, že je to viac ako v marci minulého roku, keď sa mohlo bohoslužieb zúčastniť len zopár jedincov, je toto číslo predzvesťou nadchádzajúcej reality. Cirkev v USA, a domnievam sa, že aj na väčšine západu, stráca veriacich, ktorí kedysi patrili do cirkvi, ale po skúsenosti s covidom-19 sa už viac do bohoslužieb nebudú zapájať a len máločo naznačuje, že by sa do chrámov mali vrátiť. Spolu s klesajúcou mierou pôrodnosti, [2] uzavretých sobášov [3] či dokonca viazaného sexuálneho správania [4] musíme konštatovať, že sekularizácia západu práve dostala urýchľovaciu injekciu.

Čo sa týka amerických katolíkov, čísla sú podobne pochmúrne: [5] 58 % opýtaných v Pewovom prieskume uviedlo, že sa zvyčajne zúčastňujú veľkonočného slávenia, ale len 36 % potvrdilo, že sa ho plánuje tento rok zúčastniť. Sám som bol svedkom tohto fenoménu. Kým slávenie sv. omše sa do mojej farnosti vrátilo začiatkom mája 2020, jeden náš sused, motivovaný politickými vášňami, sa odmietol vrátiť na slávenie po celý kalendárny rok, pretože bol (podľa jeho slov) pobúrený príkazom miestnej diecézy mať nasadené rúško. (Napokon sa vrátil na Veľkú noc, za čo som vďačný.) Moja manželka každú nedeľu navštevuje istú dlhodobo chorú pacientku, ktorá ju síce prijíma, ale stále odmieta pristupovať k sv. prijímaniu. Zdá sa, že niektorí z tých, ktorí denne chodili na sv. prijímanie sa vytratili aj napriek tomu, že už dlhodobo majú prístup k vakcínam. Množstvo ľudí spred roka sa do chrámov stále nevrátilo. Formačné možnosti (napríklad náboženstvo) sa len teraz začínajú obnovovať. „Len to nevyhnutné“ opakovalo sa po celý rok ako mantra.

Na väčšine miest v USA bolo upustenie od bohoslužieb dobrovoľné. Viditeľná tvorivosť však v tomto smere nebola pravidlom. Moja dcéra strávila polovicu leta 2020 v centre New Jersey a konštatovala, že vyťažená miestna farnosť neponúkala veriacim po celé mesiace žiadne možnosti vyspovedať sa. Aký kontrast v porovnaní s kňazmi tajne pôsobiacimi v časoch španielskej občianskej vojny, keď prezlečení do civilu ponúkali možnosti sv. spovede na lavičkách v madridských parkoch! Podobnú vynaliezavosť zaznamenali aj počas prenasledovania cirkvi v Mexiku v 20. rokoch 20. storočia. Kňazi riskovali svoje životy, aby veriaci stále mohli pristupovať k sviatostiam.

24 % amerických katolíkov v Pewovom prieskume uviedlo, že koronavírus posilnil ich vieru (v porovnaní len s 5 %, ktorí uviedli, že koronavírus ich vieru oslabil). Myslím si, že samotné znenie otázky navádzalo respondentov prikloniť sa k odpovedi, ktorá je spoločensky priaznivejšie akceptovaná (tzv. social desirability bias). [6] Chceme pôsobiť úspešne, chceme vyhlásiť, že keď sme sa ocitli tvárou v tvár strachu, neuhli sme ani sme neutiekli od Pána v časoch skúšky. (Kto by sa takým niečím chválil?) Som skeptický. Prečo? Tento graf [7] ukazuje viditeľný rozpor medzi tým, čo ľudia povedali o svojej vlastnej viere a čo tvrdia o viere svojich krajanov. Ten nepomer je príliš veľký. Myslíme si, že viera druhých ľudí je silnejšia ako naša vlastná. Pravdou však je, že naša viera aj viera ostatných v priemere zoslabla.

Na dočítanie článku je potrebné zadať Váš e-mail.
Časopis Verbum tvoríme pre ľudí, ktorí majú záujem o kvalitné čitanie a diskusiu. Chceme budovať komunitu čitateľov, ktorí budú spolu s nami tvorcami kultúry a kultúrnosti. Vyplnením e-mailu získate prístup k textom a dozviete sa o našich novinkách ako prví.
Váš e-mail a ďalšie údaje nikdy neposkytneme ďalším stranám.
Odoslaním súhlasite s našimi GDPR a Obchodnými podmienkami.
Mark Regnerus

Je profesorom sociológie na Texaskej univerzite v Austine a vedeckým pracovníkom Austinského inštitútu pre štúdium rodiny a kultúry. Je autorom troch kníh z vydavateľstva Oxfordskej univerzity a takmer štyridsiatich odborných štúdií v recenzovaných vedeckých časopisoch. Je ženatý, s manželkou Deeann majú tri deti.

Ďalšie texty z rubriky