Verbum
278864280_4964027630378166_5649160772242586719_n

7 dôvodov, prečo prísť na BHD 2022

Nenechajte si ujsť príjemnú letnú atmosféru záhrady Pálffyho paláca v samom srdci Bratislavy. Jedinečná príležitosť na stretnutia a rozhovory s kultúrnymi ľuďmi, ktorí hľadajú pravdu, dobro a krásu a zároveň radi diskutujú o Bohu, vesmíre, život a vôbec.

Hľadáte priestor na intelektuálne diskusie v príjemnej festivalovej atmosfére?

Festival Bratislavské Hanusove dni je určený tak akademickej verejnosti, ako aj širšiemu publiku. V dátumoch od 16. do 20. 6. sa môžete tešiť na 5 večerov plných diskusií, prednášok a talkshow z oblasti politickej filozofie, teológie, ekonómie, psychológie či iných spoločenských vied. To všetko doplnené príjemným letným občerstvením a krásnou výzdobou.

Chcete sa dozvedieť niečo nové?

Využite neopakovateľnú príležitosť vypočuť si vzácnych zahraničných hostí. V tomto roku naše pozvanie prijalo množstvo inšpirativnych mužov a žien, z ktorých dávame zvlášť do pozornosti našich headlinerov:

Arcivojvoda Imre von Habsburg-Lothringen je šíriteľom odkazu svojho prastarého otca bl. cisára Karola, o ktorom opakovane prednášal v rôznych krajinách. Práve prostredníctvom svojho prastarého otca je spojený s históriou Habsburgovcov i ďalších rodov vládnucich v strednej Európe od najstarších dôb.

Fr. Gregory Maria Pine O. P. je vychádzajúca hviezda dominikánskej teológie, známy aj z podcastu Pints with Aquinas. Vynikajúci rečník, ktorý dokáže pútavo a neraz aj vtipne priblížiť veľké filozofické a teologické pravdy, osobitne mladým ľuďom a študentom.

Jaroslav Maximilián (Max) Kašparů je všestranne nadaný český lekár – forenzný psychiater, teológ, pedagóg, gréckokatolícky kňaz a najmä obľúbený prednášateľ.

Uvítali by ste priestor na stíšenie sa v ruchu letnej Bratislavy?

Na sviatok Božieho tela (vo štvrtok 16. 6.) ste srdečne pozvaní načerpať pri duchovnom programe u kapucínov na Župnom námestí. Priestor na tichú modlitbu či rozjímanie vám sprostredkujeme od 20.00 h počas nočnej adorácie v rámci podujatia BHD Light a takisto na nasledovnej slávnostnej sv. omši v angličtine o 22.30 sprevádzanej sakrálnymi skladbami v podaní uznávaného speváckeho zboru Apollo.

Pýtate sa seba samých, ako byť odvážny, zrelý či ako dosiahnuť svätosť?

Všetci hľadáme odpovede, ako konať a žiť, aby sme boli naplnení a šťastní. Poďte s nami a s našimi hosťami preskúmať:

Chcete si vypočuť piesne z nového albumu Jany Zubajovej alebo poznáte Lash & Grey?

V tom prípade si nenechajte ujsť hudobno-slovný dialóg dvoch oceňovaných hudobníckych párov! So svojou tvorbou sa s nami v nedeľu 19. 6. o 17.30 h podelia manželia Jana a Lukáš Zubajovci a najvýraznejšie mladé osobnosti slovenskej hudobnej scény, duo Lash & Grey.

Nepohrdnete diskusiou na citlivé témy, ktoré hýbu spoločnosťou?

Tento ročník je venovaný téme krehkosti identít, keďže otázniky týkajúce sa príslušnosti k svojej generácii, pohlaviu, národu či viere sa v dnešnej dobe vynárajú intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Radi by sme rozprúdili autentický dialóg so sekulárnym svetom, poskytli priestor na úprimné otázky a spoločne s vami zistili, či a ako je možné v tejto „tekutej“ dobe žiť v pevných a ukotvených identitách. V tejto súvislosti plánujeme v pondelok 20. 6. otvoriť citlivú tému transgenderizmu u mladých ľudí.​

Chcete vedieť, čo je to generácia snehových vločiek?

Festival zakončíme iskrivou talkshow so štyrmi predstaviteľmi generácie označovanej ako generácia Z. Posvietime si na legitímnosť nálepky „snehové vločky“ a zistíme, čo motivuje ich spoločenskú angažovanosť. Ženský a mužský svet, kresťania vs. liberáli, zhodnotenie psychiatra a kňaza Maxa Kašparů.

Celý program nájdete na bhd.sk/program.


Redakcia

Juraj Šúst, Boris Bartho, Veronika Bočkayová, Michal Čop, Andrej Gejdoš, Ladislav Hollý, Timotej Križka, Michal Malatinský, Monika Michalcová, Ján Tkáč, Ján Tomaštík, Samuel Trizuljak.

Ďalšie texty z rubriky